Mielőtt először eljutottam Balira, természetesen felvettem a kötelező védőoltásokat és malária ellen is írtak fel gyógyszert, amit aztán végülis nem váltottam ki…így utólag azt kell mondanom, hogy jól tettem. Hiszen Balin nincs malária veszély, viszont dengue láz előfordul, mégiscsak a trópusokon vagyunk. Amennyire csúnyán hangzik, pont annyira ismeretlen volt számomra ez a betegség, úgyhogy muszáj volt tájékozódnom erről, főleg azután, hogy több, mint egy éves kint tartózkodás után én magam is dengue lázas lettem.
A dengue láz tipikusan a trópusokon előforduló nyavalya. Nem gond, mert már szinte mindenre van védőoltás vagy gyógyszer…nos ez ellen pont egyik sincs. Pech…viszont jó hír, hogy megfelelő tájékozottság mellett hatékonyan felvehetjük vele a harcot.
A dengue láz egy fertőzés, amit egy vírus okoz és egy otromba szúnyog segítségével jut be a páciensbe…egyesek ráfogták a csíkos lábú szúnyogra, (más néven tigrisszúnyog), mások azt mondják, nemcsak ez a fajta szúnyog veszélyes, ki tudja. Azt mondják az okosok, hogy a dengue lázzal fertőző szúnyogok fényes nappal is szívesen kóstolgatják a népeket.
A dengue láznak többféle fajtája van. A tünetek leggyakrabban a fertőző csípést követő 4-7 nap múlva jelentkeznek.
A dengue láz tünetei a hirtelen fellépő, magas láz, fejfájás (jellemzően a szemek mögött), gyengeség, izom- és ízületi fájdalom (csonttöréses láznak is hívják köznyelven, nem véletlenül), étvágytalanság, hányinger, hányás, általános fájdalom. A második napon megjelenhet a kanyaróhoz hasonló kiütés először a törzsön, ami később továbbterjed a végtagokra is. A lázas állapot három-négy napig tart, ezután viszont jön a gyengeség, szédülés, fáradtság érzés, ami tényleg ágynyugalmat indokolt…nem vagyok az a fajta, aki elhagyja magát, de ez tényleg levert lábról.
A betegség veszélyei többek között a kiszáradás, ezért kiemelten fontos a folyadékpótlás.
Bizonyos esetekben életveszélyessé válhat vérzéses dengue láz vagy dengue shokk szindróma (nagyon alacsony vérnyomás) formájában. A dengue láz vérvizsgálattal könnyen kimutatható. Szerencsére a betegeket manapság az orvosok könnyen meg tudják gyógyítani.
A tünetek abszolút egyénfüggőek, ezért van aki semmilyen kezelést, mások otthoni lábadoznak, megint mások kórházi kezelést igényelnek.
És akkor íme az én történetem a dengue lázzal. Az első napon folyamatosan fájt a fejem, amit fájdalomcsillapítóval enyhítettem, délutánra viszont már lázas voltam. A következő két napom a lázcsillapítással telt. Amikor sikerült “lehúzni” a lázat, ugyanolyan virgonc voltam, mint előtte. Enni nem ettem, viszont szerencsére szomjas voltam, ezért ittam rendesen. A második napon a törzsön megjelentő kiütések kicsit aggasztottak, de ráfogtam arra a szerencsétlen tenger gyümölcseire, amit előtte pár nappal ettem. A negyedik napon úgy döntöttem, hogy mégiscsak jó lenne orvoshoz fordulni, mert nem szoktam lázas lenni, főleg nem három napig, na meg a tünetek (mint például az ízületi fájdalom) is aggasztóak voltak. A Sunset Roadon található Siloam kórházba mentünk, ahol a sürgősségire kerültem. Ebben a pillanatban úgy éreztem, hogy nem is vagyok én annyira beteg csak engedjenek haza…kaptam infúziót, meg gyógyszereket, lázra, fejfájásra és hányingerre. Közben vizelet- és vérvizsgálat is volt…ezekből rögtön kiderült, hogy dengue lázam van. Szerencsére az orvos a leleteim alapján hazaengedett, de két nap múlva kontroll vérvizsgálatot, illetve ha a tüneteim rosszabbodnak, vagy még mindig lázas vagyok, akkor kórházi felvételt javasolt. A folyadékpótlást a lelkemre kötötte, olyanannyira, hogy még másnap is felhívtak a kórházból, hogy minden okés-e és iszok-e eleget. Ez a kis vizsgálat 2 órába és 2 millió indonéz rúpiába került, ami közel 40 ezer forintnak megfelelő összeg. “A kórházi felvétel” szó hallatán gyorsan a gyógyulás útjára léptem, de ettől függetlenül még összesen 2 hétig tartott a betegség, levertséggel, fáradtsággal, gyengeséggel és étvágytalansággal.
És most nézzük meg, hogy hogyan védekezhetünk ellene? Azzal tudunk a leghatékonyabban védekezni a dengue láz ellen, ha elkerüljük a szúnyogcsípést. Itt Balin is lehet mindenféle a szúnyogcsapatok riogatására alkalmas szereket kapni, nem érdemes otthonról cipelni magunkkal. Többféle márka van, szerte Indonéziában nagyon menő és nem utolsó sorban hatékony is a Soffel, amit akár szuper vagy hipermarketekben is beszerezhetünk.
Szerencsére az éjszakai nyugalmunkról sem kell lemondani, hiszen egy csomó helyen kaphatók a rendkívül hasznos, konnektorba bedugható, elektromos szúnyogriasztók is.
Ezenkívül van mindenféle cseppet sem természetes fújkálós, spirál alakú meggyújthatós meg még ki tudja milyen fajta szúnyoggyilkos módszerek.
A szúnyogok számát nagyban meghatározza az időjárás. Az esős és a száraz évszak közötti átmeneti időjárás kedvez a szúnyogok szaporodásának, ilyenkor a számuk is megnő. Száraz évszakban alig-alig találkozunk velünk.
A mi kis családunk például a Minyak Telon nevezetű természetes szert használja, amit már lehet kapni szúnyogriasztós kiszerelésben is. Éjszakára pedig elektromos szúnyogriasztóval riogatjuk a moszkító csapatokat (mellesleg nagyon hasznos, hiszen nincs éjszakai zümmögés és reggeli otromba szúnyogcsípés). Közülünk a férjem és Szofi vérére utaznak a szúnyogok, talán azért, mert ők a legédesebbek a családból. Tehát jobb félni, mint megijedni alapon mi is ezekkel a szerekkel védekezünk a dengue láz ellen:)
Akkor mégis hogyan kaphattam el? Aki ismer, az tudja, hogy pici korom óta ekcémás vagyok, pontosan ezért nem szeretek semmit magamra kenni, amíg a gyerkőcöket állandóan kenem és fújom, magamat még véletlenül sem..a másik pedig, hogy meg voltam róla győződve, hogy engem a szúnyogok nem szeretnek, ennek ellenére mégis akadt egy szúnyog, aki ezt nem tudta és megkóstolt és, így én is elkaptam a nyavalyát…
Szóval jó tanács, ha Balira jöttök kenjétek és fújjátok magatokat, mert sosem lehet tudni!!! Az eset óta én is azt teszem:)