A piacon
Balin is van piac, ahogy nálunk otthon, sőt nem is egy, hanem rengeteg. Már napok óta itt lakunk, de csak most kezdjük el felfedezni a környéket, hogy mi hol van. Szerencsére 3 napja találtunk egy jó kis szupermarketet nem messze onnan, ahol mi lakunk. Itt be tudom szerezni az ebédhez vagy vacsorához valót, de vásárolni a piacon egész más élmény. Főleg itt Indonéziában. Ellátogattunk hát a canggui Semat Sari Market nevű piacra.
|
Mosolygós néni árulja az általa készített jamut |
Nem szépítem a dolgot, az indonéz piac nem az a higiénikus, habos-babos leány álom, ahogy azt a tévében látjuk, itt bizony kosz van. Mit kosz, inkább szutyokság. Ha azonban ezen az érzésen felülkerekedik az ember egészen varázslatos élményben lehet része. A piac rendkívül sokszínű. Árulnak itt mindent…
Már a bejáratnál megkezdődött a kavalkád. Egy kedves néni a tradícionális indonéz gyógyitalt árulta, ez a jamu (ejtsd: dzsámu). Meg is álltunk, mert Apa vett egy üveggel. Ezt az italt mindenféle gyógyfüvekből készítik. Az összetevői többek között a gyömbér, galangál gyökér, kurkuma, lime, ilang-ilang, jázmin, mindenféle levelek és magok…sokféle típusa ismert, gyógyhatása összetevőktől függően változó. Az indonéz emberek nagyon szeretik, sokakat gyógyított már ki különböző nyavalyáikból.
Fűszerek
Potom áron jó minőségű fűszerek, igazi mennyország a főzés szerelmeseinek. Vettem kakaóbabot (kb. 200 Ft volt egy zacskóval), értékes sáfrányt, köményt, fahéjat, kurkumát…
Amin teljesen lehidaltam az a vaníliarúd volt, 3000 Ft-ért akkora csomaggal vehet az ember, hogy 1 év is kevés, hogy felhasználja azt. Ráadásul az illata még csomagoláson keresztül is isteni volt. Ahhoz képest, hogy otthon egyesével, aranyárban mérik.
Furcsa gyümölcsök egész tárháza
Mivel a trópusokon vagyunk, olyan egészen pazar élményben lehet része az embernek, hogy azt elképzelni se lehet. Néhány gyümölcsöt, azért felismer az ember (narancs, citrom, lime, szőlő, ananász), de ki akar ilyen uncsi gyümit venni, ha van annál jóval különlegesebb is.
|
A gyümölcsös stand a piacon |
A tegnapi bevásárlókörúton az alábbi gyümölcsöket sikerült beszerezni:
|
Kígyógyümölcs, indonéz nyelven: salak (ejtsd: szálák) |
Kígyógyümölcsöt, vagy más néven szalakka gyümölcsöt. Kígyóra emlékeztető héja igazi csemegét rejt legbelül. A gyümölcs íze ananászos-epres, igazából meghatározhatatlan számomra, de nagyon ízletes.
|
Rambután, ami a nevét is szőrős mivolta miatt kapta, a rambut azt jelenti indonéz nyelven, hogy haj |
A kis “hajas babát”, a rambutánt…ez a kis szőrős csudaság a licsinek a rokona. Nemcsak küllemben, de ízben is hasonlít ismertebb rokonához. Igazi finomság!
Mangosztánt, amit úgy is neveznek, mint az istenek gyümölcse.
A legenda szerint Buddha Napfelkeltekor egy fehér elefánton az erdőben járt-kelt. Egyszercsak meglátta és megízlelte a mangosztánt, melyet jótékony hatása miatt megáldott és nekiajándékozta az embereknek, mint a gyümölcsöt a mennyországból.
Körülbelül akkora, mint egy mandarin. Vastag héja rejti a 6-7 darab, gerezdekben elhelyezkedő, lédús gyümölcsöt. Az íze édes és egyben kissé savanykás is, kifejezetten üdítő ebben a hőségben.
Tele van antioxidánsokkal és többek között allergiás megbetegedésekre is jó. Most próbáltam először és azt kell mondanom, hogy imádom:D
Az otthon is kapható avokádó nagy kedvencem. Itt még turmixot is csinálnak belőle…mi azonban eredeti formájában vásároltuk meg, mert úgy az igazi.
Zöldségek
|
Az egyik zöldségárus a sok közül |
Most kivételesen nem vettünk zöldséget, mert a tegnapi beszerző körúton kifejezetten a gyümölcsökre vadásztam. Azért itt is van magyar szemnek “ez meg micsoda” zöldség. Az alapokat felismertem…láttam fokhagymát, lilahagymát, vöröshagymát, uborkát, padlizsánt, cukkinit, tököt…ezenkívül számtalan zöld levél volt, sokat be se tudtam azonosítani, aztán kiderült, hogy az egyik ilyen, az otthon is kapható zöldség a pak choy, amit előszeretettel fogyasztok étteremben köretként:O
|
Párolt pak choy fokhagymával |
Tojások
Az indonéz piacon a tyúktojáson kívül, népszerű a fürjtojás és a kacsatojás is. A kacsatojás számomra meglepő volt, mi itthon sohasem ettük meg, viszont itt jól átsütve, vagy megfőzve szívesen fogyasztott étel. Ráadásul jónéhány helyen snack-ként árulnak főtt tyúktojást. Kézhez kapod az előre megfőzött tojást, majd megpucolod és kész is. Igazi paleolit nasi:)
Húsok-halak-tengergyümölcsei
Na ez az amit piacon még nem próbáltam meg venni…azért nem vagyok ennyire bátor: Az áruk frissek ugyan, de a klíma és a légy adsereg nem túl bizalomgerjesztő:D
|
A híres saté (fotó: pinterest) |
Reggeli a piacon
Itt a piacon nem a lángos és a sült hal menő, ha reggeliről van szó. A soto ayam mellett (ez egy indonéz csirkehús leves), árultak satét is. A saté egy indonéz étel, kicsi nyársra húzott húsdarabok, parázson sütve, mogyorós szósszal.
Az, hogy már kora reggel levest és egyéb főtt ételt esznek itt teljesen megszokott dolog.
Miután a saté árus rájött, hogy az őrült,fehér nő kenguruban a gyerekével őt fényképezgeti, jobbnak láttam, ha angolosan távozunk:)