Még több jótanács és információ, azoknak, akik Balira utaznak:)
Internet
Én sem vagyok híve annak, hogy nyaraláskor is a telefont nyomkodjuk, de bizonyos esetekben igenis jó, ha van internet hozzáférésetek. Ha nem tudjátok otthon elintézni a mobilszolgáltatótokkal a kedvezményes külföldi internetet, akkor érdemes otthonról kártyafüggetlen okostelefont hoznotok. Itt kb. 2000 forintért (100 ezer idr) tudtok bele helyi SIM kártyát venni, melyhez kb 8-12 GB internet jár. A legtöbb a szállodában, sok étteremben, szupermarketben van ingyen wifi. Ha önállóan közlekedtek a szigeten az a legjobb ha van mobilnetetek, mert akkor többek között a gps-t is tudjátok használni.
Több nagyobb mobilszolgáltató van, akik egymással versenyeznek árban, internet csomagokban és lefedettségben. Ezek a mobilszolgáltatók a Telkomsel (Simpati), Indosat (IM3), Axis, XL, Smartfren, Tri (3)…ezek közül az Telkomsel, XL, IM3 a legnépszerűbbek.
Ráadásul, ha van mobilnetetek, és indonéz telefonszámotok, akkor bizonyos mobil applikációk segítségével robogótaxit, taxit vagy akár ételt is rendelhettek. Ilyen hasznos applikációk a GoJek, Grab, Mybluebird…ezekről az applikációkról majd hamarosan egy külön posztban írok többet.
Napvédőkrém
Bali 8 fokkal az Egyenlítőtől délre helyezkedik el, ez azt jelenti, hogy bitang erős a napsugárzás. Ez ellen a napernyő sem véd, úgyis pikk-pakk le lehet égni. Hiába barnulsz gyorsan és szépen, itt elkél a naptej, minimum 50 faktoros, gyerekeknek és érzékenybőrűeknek ennél is magasabb. Itt is meg lehet vásárolni, de otthon olcsóbban hozzájuttok. Ha strandoltok vagy hosszabb ideig tartózkodtok a Nap alatt érdemes sapkát venni.
Magas páratartalom
Amikor Balin leszállsz a repülőről, a füstölő illat mellett azt fogod észrevenni, hogy rettenetesen meleg van, izzadsz és nehezen veszed a levegőt. Ez a magas páratartalom miatt van, amely esős évszakban elérheti a 95 százalékot is. Itt a trópusokon hiába van 28 fok, a magas páratartalom miatt sokkal többnek fogod érezni. A hullámos haj kezelhetetlen göndörré válik, a vékonyszálú pedig még a szokásosnál is jobban lelapul. Időjárásról részletesen ebben a bejegyzésben írtam.
Nem iszunk csapvizet
De nem ám. A csapvizet az indonézek sem isszák, ha nem muszáj, hiszen kórokozók lehetnek benne. Inni csak forralás után lehet. Fogat mosni mi ugyan szoktunk vele, de a gyenge gyomrú turistáknak azt sem ajánlom. Amit iszunk helyette az ásványvíz vagy tisztított víz.
Dohányzás
Rengetegen dohányoznak itt Indonéziában, a hivatalos adatok szerint kb. 57 millió dohányos van, legtöbbjük férfi. A dohánytermékek olcsóbbak, mint otthon kb. 15-34 ezer rúpia, ez magyar forintban 300-700 (bár 2020 januárjától emeltek az árakon). Vannak indonéz cigaretta gyárak, a dohányt itt is termelik. Indonéz dohánygyárak: Sampoerna, Djarum, Gudang Garam… A helyi termékeken kívül lehet kapni az otthon is jól ismert Lucky Strike-ot vagy Marlboro-t is.
A helyieknél nagy kedvence az ún. kretek, amely dohány és szegfűszeg természetes keveréke. A kretek “mezítlábas” és filteres verzióban is kapható. A kretek nemcsak olcsó, de nagyon erős is, kb. négyszer több nikotint és kátrányt tartalmaz, mint a Marlboro.
Ha indonéz tv adót néztek, egy reklámblokkban minimum három alkalommal leadnak valami cigireklámot, ami elsőre fel se tűnik, hogy most milyen terméket reklámoz…vagy táncoló fiatalok, vagy aktív sportolók a siker pillanatában, na ezek azok a reklámok, amik fehér ember számára értelmezhetetlenek…sport meg cigi, ez komoly? Valójában a reklámban senki nem dohányzik, de a végén egyértelműen megjelenik a termék logója. Vagy vidám ejtőernyős ugrás után egyszer csak hirtelen bevillan a dohánymárka…A Gudang Garam sokszor szponzorál sport eseményeket pl. MMA mérkőzéseket. Ahogyan otthon is, itt is rárakják a cigis dobozokra az elrettentő képeket a betegségekről, bár ahogy tapasztalom ez nem igazán rettenti el az aktív dohányosokat.
Alkohol
Az indonézeknek is van saját alkoholjuk, a pálma/rizspálinka, vagyis helyi nyelven az arak. Ennek alkoholtartalma kb.35 százalékos, gyakran keverik koktélokba, egyik formájában sprite-tal és lime-mal turbózzák fel.
Mielőtt a pálmanedvből arakot készítenek, először tuak lesz belőle, ún. pálmabor. Rózsaszínes, sárgás vagy tejfehér, átlátszatlan folyadék, melynek alkoholtartalma kb. 5 százalék. Ha a tuak-ot desztillálják, abból lesz az arak. Arakot a legtöbb szuper- és hipermarketben lehet kapni és nagyon sok étteremben vagy hotelban van lehetőségetek kipróbálni.
Sajnos az arakot is gyakran hamisítják, metanollal szennyezve, ami erősen mérgező, úgyhogy vigyázzatok vele. A szupermarketekben biztonságosan beszerezhető, ahol zárjegyes, dizájnos üvegekben árulják az arakot, amit Bali keleti részén, Karangasem tartományban készítenek. Tuakot szintén Kelet-Balin lehet vásárolni, az út mentén rengeteg helyen árulnak. Már messziről ki lehet szúrni a rózsaszín folyadékot a vizes palackban.
Sörkedvelőknek jó hír, hogy sörgyártás is van Indonéziában. Sőt saját sörmárkájuk is van:) Közel 60 éves múltra tekint vissza mindenki nagy kedvence a Bintang, a Heinekken csoport egyik tagja, nevének jelentése csillag. Valóban nagy sztár itt mind az itt élők, mind pedig a turisták szívesen kortyolgatják ezt a jól behűtött nedűt. Indonéz márkák: Bintang, Bali Hai, Anker, mind pilsner típusú sör.
Néhány itt élő külföldi meghonosította a bortermelést is Balin. A hegyekben az időjárás és a vulkanikus talaj is kedvez a szőlőnek, ára azonban elég borsos, egy üveg bor kb. 200 ezer rúpiától kezdődik (4000 ft). Én többször kóstoltam fehéret, vöröset vagy rozét, nem rossz, de ne számítsatok valami nagy durranásra. A vörös elmegy, de össze sem hasonlítható az otthoni pincészetekből beszerzett finom nedűvel. Bali pincészetek pl. Hatten, Two Island, Plaga, Sababay…
Sokan hoztok pálinkát otthonról, gyomorfertőtlenítés céljából. A feladott bőröndben nyugodtan be lehet hozni az országba, felnőttenként egy liter szesz megengedett az indonéz szabályoknak megfelelően. Ha műanyag palackban hozzátok, akkor nem kell attól tartani, hogy összetörik és eláztatja a táskátok tartalmát.
Otthonról gyógyszerek
Ha rendszeresen szedsz gyógyszereket, azokat hozd is magaddal, amit érdemes még pl. fájdalomcsillapítót, hasfogót, esetleg hányinger elleni gyógyszert is hoznod. Habár majdnem mindent lehet itt is kapni, de így sokkal kényelmesebb, ha gebasz van, nem kell gyógyszertárat keresni.
Hasmenés
Ez az amitől a legtöbb turista retteg, hiszen ki akarja a nyaralását betegeskedéssel tölteni…Előfordul olykor-olykor, hogy az ún. “bali belly-t” elkapja az ember. Én is átestem rajta anno. A bali belly tulajdonképpen egy tünetegyüttest jelöl: intenzív hasmenés és hányás, ami a legtöbb esetben kevesebb, mint 24 óra alatt magától elmúlik. A hasmenést szimpla széntablettával “gyógyítják”, de az alapvető felfogás szerint, az a legjobb, ha a kórokozót kiüríti a szervezet. Amire vigyázni kell a kiszáradás, ha nagyon extrém a helyzet, érdemes a szállodát megkérni, hogy hívjon ki orvost. Ha túl vagytok rajta kókuszvízzel tudjátok természetes módon az elveszett elektrolitot pótolni és roborálni az elgyötört testet. Kókuszvízről itt írtam korábban.
Pénzváltás
Indonéziában az indonéz rúpia (IDR) a hivatalos pénznem, mivel nem konvertibilis valuta, ezért otthon pénzváltóban nem beszerezhető. Ahogyan magyar forintot sem tudtok itt váltani. Érdemes otthonról amerikai dollárt vagy eurót hozni. Az euró beváltása egyszerű.
Azonban az USD-vel szoktak szívózni…csak a 2006 után nyomtatott bankókat fogadják el, nem lehet rajta szakadás és gyűrött sem lehet. A nagyobb címleteket jobb árfolyamon váltják, mint a kisebbeket. Váltani sok helyen tudtok, hivatalos pénzváltókban, sok esetben a szállodában vagy a reptéren…A reptéren vagy a szállodában valamivel rosszabb árfolyamon váltanak, mint kint. Sok étteremben és boltban is elfogadják az USD-t, vagy eurót, de itt sem váltanak kedvező árfolyamon. Apropó hivatalos pénzváltók…Kután sok helyen láthatjátok, hogy egy-egy kisboltban ki van rakva a money changer szignó, sokkal jobb árfolyamon, mint a többi…pl. a hivatalos pénzváltóban 13600 a rúpia/dollár, míg a nem hivatalosban 16000 IDR/USD…vigyázat csalásról van szó, nem éri meg náluk váltani, mert bűvésztrükkök bevetésével sokkal kevesebbet fogsz kapni, mint amire számítasz…Váltás során mindig számold át a kapott összeget, mielőtt elhagyod a pénzváltót…
Pénzfelvétel ATM-ből itt is lehetséges, elfogadják a Visa, Maestro, Mastercard kártyákat. Arra nagyon vigyázzatok, hogy mivel itt is előfordul az ún. scamming, vagyis a bankkártya adatlopás, ezért mindig bankban található atm-ekből vegyetek fel pénzt. Egy alkalommal ATM-től függően 1-2 millió rúpiát van lehetőség felvenni…
Sok éttermekben, szuper- vagy hipermarketekben is lehet bankkártyával fizetni (minimum 100 ezer rúpia összegtől), ilyenkor 2-3 % kezelési költséget számolnak fel. Sűrűn előfordul, hogy a bankod biztonsági okokból letiltja a kártyádat, gyanús tranzakcióra hivatkozva. Habár alkalmanként bosszantó lehet, de mindig a Te védelmedet szolgálja. Ezt csak úgy tudod feloldani, hogy felhívod a bankodat, ami külföldi hívás esetén meglehetősen költséges.
A milliomos feeling
1 magyar Forint kb. 45-50 indonéz rúpiát ér, szóval ha 20 ezer forintot váltasz át, rögtön 1 millió indonéz rúpia boldog tulajdonosa leszel. A pénztárcába nehéz lesz majd belegyömöszölni a sok bankjegyet. Indonéziában könnyű milliomosnak lenni.
Templomi etikett
Erről itt írtam már korábban.
Ha Balin nyaralsz, biztos, hogy el fogsz látogatni néhány helyre, köztük templomokba is. A templomok nemcsak szépek, de a mai napig használatosak. Nagyon sok közülük szent hely és bár látogatható, ezért cserébe, azonban elvárják a turistáktól a kellő tiszteletet és bizonyos szabályok betartását.
Kötelező szárong viselés
Templomlátogatás során a mind férfiaknak és mind nőknek egyaránt kötelező viselet a szárong. Ennek bérlése legtöbbször a jegy árában már benne foglaltatik mind a szárong és mind a templomi sál, amit a látogatás végeztével persze vissza kell adni. Bizonyos esetekben, ha pl. hosszúnadrágot viselsz, akkor eltekinthetnek ettől.
Ilyenkor jönnek a kérdések…de én miért vegyem fel ezt az izét, ezt most muszáj? Igen muszáj…Az alsóvégtagunk, a balinéz hitvilágban tisztátalannak számít, éppen ezért takarni kell. Ezek a helyi szokások egyike, melyek betartását turistáktól is elvárják. Szárongot sok helyen árulnak, turista látványosságok közelében, utcán, strandon és hiper- vagy szupermarketekben egyaránt.
Nőknél havi ciklus vagy terhesség esetén tilos belépni
Ezt nagyon komolyan veszik, ha mégis megtörténne, akkor komoly tisztító szertartásokat kell a templomban lefolytatni ezek feloldására, ami nagyon sok felemésztett energiába és pénzbe kerül…
A felsorolás természetesen nem teljes és úgyis tuti kimaradt valami, ezért folytatása következik:)
Kommentek