Irány Bali

Babával Balin

Többször felmerült kérdésként a babával utazás, ezért most ezt a témát, ebben a  posztban örökítem meg az utókornak és azoknak a kedves olvasóknak, akik kisbabájukkal terveznek utazást Balira.

Utazás

Babával utazni nem szörnyű, főleg nem repülőn. Pedig anno, sokszor megkaptam, hogy hogyan lehet ilyen hosszú utazásnak kitenni egy kisgyermeket, micsoda lelketlenség és felelőtlenség, önzőség és  blablabla… Akik ezt mondják még soha nem utaztak, nemhogy gyerekkel, de még magukban sem. Tapasztalt családos utazóként azt mondom, hogy a gyerekek imádnak utazni. Szofi 5 hónapos, Gary pedig 6 hetes volt, amikor először repült. Szofi utazásáról hosszan írtam, Gary pedig evett és aludt, egyszer sem sírt, ő jól érezte magát.. Amíg gyerekek élvezik az utazást, a felnőttek nem mindig. A kényelmetlenségek elkerülése érdekében, utazás előtt próbáljatok a repülőtársaságnál olyan helyet foglalni, ahol a babaágyat fel lehet szerelni a falra. A babaágyat, ha jól emlékszem, 10 kg-os testsúlyig tudják a babák használni…Ha nincs turbulencia a baba és a szülők is kényelmesebben pihennek.

Minden esetben felszállás előtt kaptok egy extra biztonsági övet a babának, amit Anya vagy Apa a sajátjára tud szerelni. Fel- és leszállásnál a baba mindig ölben kell legyen. 

A legtöbb légitársaság a babáknak is kedveskedik egy kis csomaggal, ami bébiételt, pelenkát vagy akár valami kis apró játékot is tartalmazhat, ezt is érdemes lebeszélni a repülőtársasággal még utazás előtt vagy becsekkolásnál…

Ha anyatejes a baba, akkor ebben az esetben Anyukának oda kell figyelni az elegendő folyadékfogyasztásra. Ne szégyenlősködjetek, ha szomjasok vagytok a légiutas kísérőtől kérjetek vizet:) Tápszeres babáknak, pedig mindig hoznak meleg vizet, ha kértek.

Átszállásnál előfordulhat, hogy a tápszeres butykost meg kell húznod az officer kérésére,  kóstold meg, ezzel is bizonyítva, hogy abban valóban babakaja van benne, bizarrnak bizarr, de ez is csak egy eljárás…

Fel- és leszállásnál a légnyomáskülönbség miatt bedugulhat a baba füle, ilyenkor az itatás vagy cumi, ami segíthet.

Szoptatás

Míg Magyarországon a nyilvános szoptatás sokszor vitakérdés, itt Indonéziában ez egy teljesen természetes dolog. Ezt nagyon sok helyen láthatjátok, akár kisboltban, piacon, esetleg strandon is. Sokan mindenféle takarás nélkül. Ezért senki sem szól, nem bámul meg és nem cicceg… Én speciel a szégyenlős típus vagyok, takargatva szoptattam, de egy diszkrét szoptatás bármilyen környezetben abszolút elfogadott, legyen szó strandról, vagy egy előkelő étteremről. Plázák egy részében (pl. Galleria Mall, Carrefour) már van baba-mama szoba, ahol pelenkázásra és szoptatásra is van lehetőség. 

Bébiételek

Természetesen itt is lehet bébiételeket kapni, lehet üvegeset is (Pepito, Papaya, Grand Lucky, Carrefour üzletekben) Ausztráliából, de ha van kedvenc, akkor  még otthon,  mindenképp tankoljatok be a bőröndbe. 

Ha esetleg tápszert eszik a baba, azt érdemes otthonról hozni.  Régebben sokfélét lehetett itt kapni pl. hipoallergén tápszereket, de most már csak sima vagy tejnélküli (szójás) verziót láttam. Ezekből is sok brand van… 1 éves kor után pedig ízesített pl. kakaós, mézes vagy vaníliás ízekből lehet válogatni. Az otthonihoz képest meglepő, hogy itt nagyon favorizálják a “tejivást”, pedig az ázsiaiak többsége laktózérzékeny… a tejporból készült italokra (susu) óriási iparág épült, ezért ajánlják kisiskolás korig inni. Sőt várandós kismamáknak, majd az idősebb korosztálynak is van “tápszer”. A titok, abban rejlik, hogy egy elenyésző mennyiségű vitamin hozzáadásával máris elengedhetetlenné válik a normális fejlődéshez, vagy időseknek a megfelelő kálciumbevitel szempontjából…mivel ezt nagyon egészségségesnek tűnik, ezért itt sokan is fogyasztják, szemben a dobozos tejjel… Hol lehet kapni? Hiper, szupermarketekben és kisboltokban egyaránt.

Tejpépet nem árulnak, vagy legalábbis még nem láttam…babakeksz, porból készíthető trutyik itt is vannak, mivel Ázsiában vagyunk, itt leginkább a rizsből készülteket favorizálják. Babavíz nincs, ásványvíz forralás után tökéletes, az enyémek is ezen nőttek fel. 

Gyümölcspépeket Ti is tudtok csinálni. Fontos, hogy olyan gyümölcsöket válasszatok, amit Ti is meg tudtok hámozni (banán, papaja, mangó…), így a bacifertőzést el tudjátok kerülni. 

Az indonézek a gyerekeknek szívesen adnak bubur-t, vagyis rizskását. 

Baba autósülés, babakocsi, babaágy

A babaülés…ne is álmodozzatok, hogy a taxiban vagy a bérelt autóban ilyesmit találtok. Itt nem kötelező a gyerekülés a kocsiban, ha mégis valaki kerít Nektek egyet, érezzétek magatokat megtisztelve. De akkor, hogy utazik a baba a kocsiban??? Hát kézben, ez itt ennyire egyszerű. A gyerekek szeretik, mi felnőttek nem annyira, sem biztonsági, sem kényelmi szempontból nem előnyös. A repülővel minden fizettség nélkül, a babakocsit és a babaülést is a csomagtérben szállítva el tudjátok hozni Balira. Apropó babakocsi…itt nem sok mindent tudtok vele kezdeni, kivéve, ha plázáni akartok vagy olyan öt csillagos hotelban szálltok meg, ami nagy kerttel rendelkezik. Balin sajnos nem mindenhol van járda és az utak minősége sem csúcsszuper. Ami itt nagyon hasznos, az a hordozókendő vagy kenguru.

A hotelban érdemes előre jelezni, hogy babával utaztok, ebben az esetben már érkezésetek előtt bekészítik a szobátokba a babaágyat. Amit érdemes otthonról hozni a kicsi kedvenc takarója/hálózsákja, ugyanis a légkondi miatt a szobákban elég hideg szokott lenni.

Pelenka

Rengetegféle pelust lehet itt kapni. Saját tapasztalat alapján én a Mamypoko brandet ajánlom, mert az itteni Pampers igen gyatra minőségű az otthonihoz képest. A Mamypoko japán cucc, olcsóbb is, mint a Pampers és jobb is a minősége. Hol lehet kapni? Mindenhol, a nagy hipermarketektől kezdve a szupermarketeken át egészen az apró kis boltokig mindenhol. Nedves törlőkendőt szinte mindenhol tudtok venni, ebből is sokfélét árulnak. Úszópelust viszont otthonról hozzatok, mert itt ritkán lehet kapni.

Védőoltások

Mindenképpen kérjétek ki a gyermekorvosotok véleményét. A legtöbb trópusokra ajánlott védőoltást nem fogják a kisbabátoknak ajánlani, mert ahhoz, hogy megkaphassák egy bizonyos életkort be kell tölteniük. Bizonyos higiéniás szabályokat mindenképp be kell tartani. Tiszta szállást válasszatok. A legtöbb négy és ötcsillagos hotel tiszta, mielőtt kiválasztjátok a hotelt, olvassátok el az előzetes véleményeket róla. Mindig forralt vizet adjatok a kicsinek, és csak olyan gyümölcsöket, amiket meg kell hámozni. 

Extra infók

Ne felejtsétek el, hogy itt az Egyenlítő környékén nagyon magas az UV-sugárzás, mindig magas faktorszámú krémekkel kenjétek a babátokat, sapkával is tudjátok védeni a babák érzékeny fejbőrét.

Délelőtt 10 és délután 3 között nem érdemes a napon tölteni az időt, ugyanis ilyenkor a legerősebb a napsugárzás. Naptejet itt is lehet kapni, de valamivel drágább, mint otthon. 

Szúnyogcsípés ellen legkönnyebben spray-vel, természetes olajjal vagy krémmel tudtok védekezni. Hozhattok otthonról is, de szinte fillérekért itt is lehet kapni (Soffel és Minyak telon bevált itteni márkák). 

A Soffel is természetes olajokat tartalmazó szúnyogűző csodaszer

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Andrea Csiszár says:

    Szia!
    Lenne pár kérdésem hozzád babával Balin témakörben 🙂
    Ha van időd, kedved segíteni, kérlek írj:
    andrea.csiszar88@gmail.com


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!