Amikor Baliról kérdeznek az ismerősök általában szóba kerül az időjárás is.
- Milyen az idő arrafelé? – kérdezik – Gondolom jó…
- Igen, jó meleg van… – válaszolom én
- Hmmm… azt gondolom, de mikor van tél?
- Nincs tél. Két évszak van esős meg száraz évszak…
- Ühüm…de akkor az esős évszak a tél, a száraz meg a nyár ugye?
Hát nem…Nos az ilyen diskurálások után döntöttem úgy, hogy tiszta vizet öntök a pohárba és egy bejegyzésben kitárgyalom az időjárást. A világhálón számtalan helyen írtak már ebben a témakörben, mégis hetente érkezik kérdés, hogy x hónapban, milyen az időjárás.
Nekem is nehéz volt feldolgozni, hogy nem négy évszak van, hanem csak kettő. Ráadásul itt mindig meleg van… Indonézia az Egyenlítő körül terül el, a napsugárzás is jóval erősebb, mint otthon. Több helyen elmondtam, de itt is kiemelem, hogy napvédő krémet mindenképp használjátok, magasabb faktorszámmal, mint amit otthon!
A hőmérséklet az alacsonyabb területeken a legmagasabb, de ahogy a hegyekbe érünk kellemesen lecsökken (több eső is van). Az Ulun Danu Templom látogatásánál érdemes pulcsit vagy kardigánt, esetleg hosszú nadrágot is vinni magunkkal.
A két évszak között egy-egy átmeneti időszak van, melyet se ide, se oda nem lehet besorolni. A hőmérséklet 22 és 31 fok között alakul, átlagban pedig 30 fok. Az esős és átmeneti időszakban pedig gyönyörűen zöldell a sziget a sok csapadéknak köszönhetően.
Ezek a hónapok kedveznek a szúnyogok szaporodásának, ezért érdemes jobban odafigyelni a szúnyogriasztó használatára.
Emlékszem volt, hogy a hőmérséklet elérte a 34 fokot is, ekkor már az indonéz média is teljesen kiakadt: “őrült meleg van, hőség, ezt már nem lehet kibírni”…én pedig azon agyaltam, hogy oké, hogy meleg van, de Magyarországon van, hogy hetekig 35-39 fok van (ebből is látszik, hogy a magyarok hősök), na igen, de az eltérő páratartalom miatt mindig melegebbnek tűnik a hőmérséklet, mint ami valójában…
Esős évszak:
december elejétől március végéig tartó időszak.
A páratartalom igen magas (akár 90-95 %), emiatt hiába mutat a hőmérő 27 fokot mégis sokkal melegebbnek érzi az ember. Az eső változó, de általában minden nap van csapadék. Sokszor 1-2 órán át szakad az eső (aztán semmi), de előfordul az is, hogy egy-két napig nem esik, sőt olyan is, hogy egész nap szakad…
Szakadó esőben motorozni elég gáz…készülj fel rá, hogy bőrig ázol, ilyenkor még az esőkabát se sokat segít. Az otthoni esőkabát felhőszakadásban semmit sem ér. Ha kirándulni mentek a 4 és 5 csillagos szállodákból lehetőség van kölcsönkérni esernyőt, esős évszakban mindenképp éljetek a lehetőséggel.
A turistáknak szánt éttermek és boltok némelyike fel van rá készülve és esernyővel várja a kocsiból kiszálló vendégeket.
2014 december legelején mire kiértünk a bevásárló központból, már javában szakadt az eső (órákig szakadt), mivel Kuta azon részén pont nincsenek esőelvezető csatornák a víz 70-80 cm-ben állt az úton. A motorosok félreálltak és a motort rángatva próbálták menteni a menthetőt. Miközben mi a kocsiból szemléltük a helyzetet. Ez idáig mind szép és jó volt, de aztán a kocsi elkezdett lebegni a vízen…volt ám izgalom, mire kiértünk ebből a rettenetes “árvízből”. Szerencsére megúsztuk motorleállás nélkül az esetet.
Ha mégis be akarunk ruházni, sok helyen árulnak esernyőt és esőkabátot is. Sőt ha nagyon környezettudatosak vagyunk, akkor még környezetbarát esőkabátot is árulnak (a Pepitoban láttam is ilyet, amely 150 ezer rúpiáért már mindjárt a mienk is lehet).
Száraz évszak:
A júniustól szeptemberig tartó időszak.
Legtöbbször száz ágra süt a nap, a páratartalom is lecsökken (kb. 60-70 %), viszont hiába a száraz évszak valami miatt a július általában esősebb. A széljárás kicsit erősebb lehet, de ez nagyon kellemes. Igaz, hogy a nevében is szerepel a száraz kifejezés, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne fordulhatna elő zápor, zivatar. Egy kis esőtől nem kell megijedni, általában amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan vége is van.
Ezekben a hónapokban a kedvező széljárás miatt nagyon sok sárkányeregetőt láthattok, júliustól pedig mindenféle papírsárkány fesztiválok is vannak Balin.
Jónéhányan megkerestetek, hogy egy bizonyos hónapban jöttök nyaralni és akkor milyen idő lesz…Hát mi vagyok én? Béka?:DDD A viccet félretéve a fő szezon itt júniustól szeptemberig tart, ezeket a hónapokat tartják a legalkalmasabbnak időjárás szempontjából. Ez azonban nem jelent semmit az ég világon. Minden szerencse kérdése, attól, hogy esős évszak van, lehetnek esőmentes hetek, vagy attól, hogy száraz évszak van, lehetnek felhős, zivataros napok.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: