Irány Bali

Nusa Lembongan, a földi paradicsom

Bali egy csodálatos hely, de ha időnk engedi, akkor érdemes körbenézni a környéken lévő szigeteken is, például a Gili-szigeteken, Nusa Penidán, vagy Nusa Lembonganon is. Ezek a szigetek apróbbak, mint Bali, de ahhoz képest, amilyen picik, pont annyira tele vannak szépséggel.

Ebben a bejegyzésben Nusa Lembonganra utazunk el. Történt egy szép napon, hogy Apa javaslatára megnéztük Nusa Lembongan szigetét. Először csak a neten kutakodtam képek után, mégis milyen lehet, majd miután meggyőződtem, hogy nem lehet ez olyan rossz hely, személyesen is felkerestük ezt a mini földi paradicsomot.

Balin, Sanurból is indulnak kisebb hajók menetrendszerint, reggeltől délutánig,  és az egyik ilyen hajóval át is ruccantunk. Az ár természetesen attól függ, hogy bulé (fehér ember) vagy, esetleg helyi lakos…a helyi lakosok fillérekért, míg a turisták kicsit többért közelíthetik meg a szigetek egyikét.

IMG_1277

A gyermek itt még három foggal…ettől függetlenül rendkívül élvezte a hajókázást, hasonlóan hozzánk:)

A hajóút talán 25 perces lehet, külön élvezetet nyújt a kalandokra vágyóknak, ahogyan a nagy hullámok dobálják a kishajót. Vicces volt, míg mi visongtunk és kacagtunk, mint a rossz gyerekek, az előttünk ülők, pedig unott arckifejezéssel várták a megérkezést. Mi a hajó vége felé ültünk le, mert jól előre dúródtunk és itt még könnyen választhattunk helyet magunknak. Innen egy kicsit kaptunk a fröcskölő hullámokból, míg a hajó belsejében helyet foglalók, mint egy kabinban, alig-alig láttak ki, szóval nekik nem volt akkora poén az egész utazás.

IMG_1282

Sajnos a fénykép nem adja vissza azt a meseszép türkizkék vizet, amit megérkezéskor láthatunk

Megérkezéskor pedig ott volt az a hihetetlen türkizkék víz, amilyet azelőtt csak képeken láttam…lenyűgöző volt. Miután kikecmeregtünk  a hajóból, megkerestük a papucsunkat és útnak indultunk, hogy valaki olyan személyt találjunk, aki körbevisz bennünket a szigeten. Az útikönyvek szerint a szigeten nincs autó és motor sem…ez biztos így volt jó 20-30 évvel ezelőtt, de ma már van motor  és a turisták hurcolására kiképzett nyitott, kispados jármű is, természetesen lényegesen kevesebb, mint Balin.

IMG_1297

Szép kis kilátás

A sziget bemutatása majd másfél órát igényelt. Az alkalmi idegenvezetőnk autójára felpattanva egy bazi nagy kört (legalább is annak tűnt) írtunk le, holott a végcél talán öt perc autókázásra volt a megérkezésünk helyétől, persze erre csak a nap végén jöttünk rá, de mindegy:D

IMG_1326

Mangrove bay

Úticéljaink között szerepelt egy Mangrove bay (mangrove öböl) nevű hely is. Ez egy rendkívül csendes kis tengerpart, aminek a szélén ültetett mangrove erdők vannak, mellette kis bódékban kínálják a fiatal kókuszból a kókuszvizet, vagy más üdítőket, esetleg nasi gorenget.

IMG_1350

Gyerekek játszanak a mangrove fák mellett:)

 

Egészen eddig, habár hallottam a mangrove erdőkről, de nem sokat tudtam róluk, itt viszont mindjárt ki is derült, hogy a helyiek azzal foglalkoznak, hogy ezek a nagyszerű növények fennmaradhassanak és ennek érdekében ültetik és gondozzák őket. A tengervízben álló fák miatt nincs is erős hullámzás, így a kis tengeri élőlények is szívesen bújnak meg itt, amely kiváló lehetőséget nyújt a snorkelingezés szerelmeseinek.

Miután egy kis időt töltöttünk itt, újra útnak indultunk, és megérkeztünk egy kicsi hídhoz. Itt lehetett szép képeket készíteni, habár akkora már eléggé nyűgös voltam és csak a beígért Dream Beach (Álompart) tudott lázba hozni. Az aprócska híd (amin csak motorosok férnek el) köti össze Nusa Lembongant azzal az irinyó-pirinyó szigetecskével, amit Ceningan szigetnek neveznek a helyiek. Erről majd egy másik bejegyzésben kicsit bővebben is írok.

Miután Apa kifénykézte magát és megcsodálta az elé táruló vidéket, indultunk is tovább, ezúttal a Dream beach volt a cél.

Az utunk utolsó állomásaként letettek egy szállodánál, ugyanis innen közelíthető meg a legkönnyebben az egyik legszebb partszakasza a szigetnek, az Álompart.

IMG_1409

A forró fehér homok és a meseszép kék hullámok bámulatos látványt nyújtanak. A bátrak és vakmerők akár úszhatnak is, de a nagy hullámok és a korallzátonyok miatt ez nem egyszerű vállalkozás. Annak aki kevésbé kalandvágyó a szálloda szép kis úszómedencéjében (némi felár ellenében) koktéllal a kezében nézheti a fenséges tájat, miközben a manapság nagyon népszerű selfie-t vagy csak egyszerűen  polgárpukkasztásra is kiválóan alkalmas fotósorozatokat csinálhat a családnak vagy ismerősöknek. 

IMG_1416

A fehérhomokos tengerpart

Ez az egynapos túra meglehetősen fárasztó, főleg miután az ember felfedezi a medencézés örömeit, már indulni is kell visszafelé…ezért ekkor úgy döntöttünk, hogy legközelebbi alkalmommal egy éjszakát maradni fogunk a szigeten, amiből aztán a végülis két éjszaka lett:)

IMG_1380

Családi fotó

Néhány apró információ a szigetről. Nusa Lembongan Baliról megközelíthető kishajóval vagy egy kicsit nagyobb és kényelmesebb, de valamivel drágább hajóval is. Több társaság is foglalkozik ezzel. Nemcsak Sanurból, de a Benoa öbölből is indulnak menetrendszerinti járatok.

Apa barátjától, Balitól megtudtam, hogy nagyon-nagyon régen Lembongan szigetére száműzték a Balin valamilyen rosszaságot elkövetőket (tolvajokat, gyilkosokat és minden egyéb más bűnelkövetőket), tehát amolyan börtönsziget volt, mint annak idején Ausztrália…csak kicsiben. Persze ez csak a régmúlt, ma már nem kell félni az ilyesmitől.

untitled

Nusa Lembongan térképe (kép: google)

A szigeten számtalan hindu templomot lehet felfedezni, ami nem meglepő, hiszen Nusa Lembongan lakosságának nagy része hindu, pont mint a szomszédos Balin.

A beszélt nyelv a balinéz, indonéz, de sokan beszélnek angolul is (nem az idősebb generációra gondolok). Az időjárás némileg szárazabb, mint Balin, de alapvetően hasonló. Legjobb időjárásra májustól szeptemberig (kivételt jelenthet a július, ami esősebb, mint a többi), a legesősebbre január-február hónapokban számíthatunk.

A sziget kitűnő kikapcsolódást nyújt mind a pihenésre vágyóknak, mind az aktívabb turistáknak. Majd minden szálloda kínál programokat, így lehetőség nyílik szörfözni, búvárkodni, esetleg snorkelingezni. Aki szeret túrázni az gyalog körbejárhatja a szigetet, -a szállásokon kaphatunk kis térképet,- azok pedig akik tudnak és mernek motorozni Indonéziában, bérelhetnek motort is és azzal közlekedhetnek (a motorbérlés nem drága és kevésbé fárasztó, mint a gyaloglás).

A sziget nevezetességei közé tartozik a híres kakasviadal is, ami a legtöbb nyugati embernek kuriózumnak számít. Egyszer biztos megnézek egyet, márcsak a kíváncsiság miatt is, de ebből most szándékosan kimaradtunk.

Fontos információ, hogy készpénzt vigyetek magatokkal, mert a legtöbb helyen nem tudtok bankkártyával fizetni, a szigeten pedig egyetlen bankautomata üzemel, már ha üzemel, mert legtöbbször ez sem…

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!