Aki már járt Balin az tudja, hogy a balinézek rendkívül barátságosak az idegenekkel. Mosolyognak éjjel-nappal, de a vallásban szigorú szabályok szerint élnek. Balin több ezer szebbnél szebb templom várja sok szeretettel az arra kíváncsi népeket. Azonban mielőtt belépünk egy balinéz templomba, jó ha tisztába vagyunk néhány alapvető és egyszerű szabállyal, melyeket betartva nem kerülünk kellemetlen helyzetbe.

Virág- és ételáldozat…mindenhol találkozhatunk vele, nemcsak templomokban: utcán, boltokban, plázákban…
Nézzük csak mire érdemes figyelnünk:)
- Nem gázolunk át, nem lépünk rá a virág- és ételáldozatokra, és természetesen nem is eszegetjük meg a kihelyezett cukorkát, kekszet, vagy pattintjuk el az odahelyezett cigarettát, hiszen ez egyfajta tiszteletnyilvánítás, adomány az Isteneknek, szóval nem illik. A földre vagy elérhető közelségbe helyezett kekszet és egyéb ételadományokat a Bali kutyák, esetleg a Bali cicák előszeretettel megfalatozgatják, de rájuk nem haragszik senki:)
- Balin meleg van, ezért sokan viselnek rövid nadrágot vagy szoknyát, de ilyen öltözékben nem illik bemenni egy templomba, ezért jó ha van nálunk szárong, amit magunk köré tekerhetünk(ez a szabály férfiakra és nőkre egyaránt vonatkozik). Aki nem hord magánál a retikülben szárongot, annak kell sem aggódni, mert a turistalátványosággá nőtt templomok (pl. Goa Gajah, Uluwatu…) belépőjegyei általában tartalmazzák a kölcsön szárong árát is. A hosszú nadrágos “versenyzők” is legtöbbször kapnak templomi sálat a derekuk köré:)
- A lábak eltakarasávál nem ér véget a dress code a balinéz templomokban, a felső testet is érdemes ruha alatt tartani, azért nem kell garbóba templomot látogatni közel a harminc fokos hőségben, de legalább a vállainkat takarjuk el. Ezt a szabályt a legtöbb helyen nem veszik nagyon komolyan.
- Mielőtt belépünk a szent helyekre illik levenni a szandit vagy papucsot.
- A nőkre is szigorú szabályok vonatkoznak, természetesen ők is járhatnak templomba és imádkozhatnak, kivéve a “havi baj” idején, mert ilyenkor tisztátalannak számítanak…a terhes nők is hasonlóképpen illetve a frissen szült Anyukák (6 hétig szülés után) szintén hanyagolják a templomlátogatást.
- A balinézek a templomban komolyan veszik a kasztrendszert, ezért mindenki aki nem a brahmanának született alsóbb kasztrendszerbe tartozik, tehát mi is kedves olvasó:) Ezért nem illik a papoknál magasabb helyen tartozkódni.
- Az ünnepek idején is sok a látnivaló és a turistákat is szívesen látják. Fotózás előtt érdemes megkérdezni a jelenlévőket (tömeg esetén 1-2 személyt), hogy szabad-e készíteni fényképezni. Ezzel együtt nem szabad zavarni a szertartást, például nem illik a szent embert és kíséretét “félrelökni” egy klassz fotó kedvéért:D
Kommentek