Irány Bali

Balinéz szokások 1. rész

Otthontól távoli ország, európai embernek idegen szokások. Amíg az ember eljön nyaralni Balira és két hét alatt lezavar irdatlan mennyiségű túrát, esetleg néhány helyre elviszik strandolni meg snorkelingezni idő sincs arra, hogy lásson is valamit a szigeten élők emberek életéből.  De amint megismerkedsz a helyiekkel, beszélgetsz velük, a világ hirtelen kitágul:)Ez történik akkor, ha külföldre költözöl és el kezdesz nyitott szemmel járni. Nem állítom, hogy ismerem őket, mert nem. Ez egy meglehetősen hosszú folyamat, aminek az elején vagyunk, de amit hallottam vagy láttam szívesen megosztom Veletek:)

Balinéz néni

Balinéz néni

A balinézeknek nagyon fontos a család. Ezenbelül külön említésre méltó, ahogyan a szüleikkel törődnek. Itt az a szokás, hogy a legkisebb fiú a családban, vagy esetleg az egyetlen otthon marad a szüleinél. Később mikor megházasodik, haza viszi a feleségét és a szülői házba születnek a gyermekei is. A legkisebb fiúgyermek feladata gondoskodni a szüleiről. De mi történik akkor ha nincs a családban fiúgyermek? Akkor a legkisebb lány vagy az egyetlen leánygyermek viszi haza a férjét, aki köteles gondoskodni a szülőkről.

A családok nagyon összetartóak. Nemcsak a közeli családtagok, hanem a nagyszülőkön kívül, a  nagynénik, nagybácsik és az unokatestvérek is fontos szerepet játszanak a család életében. Segítenek egymásnak amiben csak tudnak és most elsősorban nem az anyagi dolgokra gondolok, hiszen vannak ennél fontosabbak is. Nem kérdés, hogy a nagytestvérek ugyanúgy kiveszik a részüket az otthoni munkából, segítenek a háztartásban (inkább a lányok) vagy vigyáznak a kisebbekre.

Irígylésre méltó ahogyan a gyerekekkel bánnak. A gyermek maga az ártatlanság, a tisztaság. Ők még csak most érkeztek a Földre, tehát az Istenekhez meglehetősen közel állnak és olyan szeretettel veszik őket körbe amennyire csak lehet.  Amikor kisbaba születik a balinéz családba, a méhlepényt és a köldökzsinórt hazaviszik és szertartásos keretek között eltemetik a ház kertjébe, vagy a háztól nem messze. Egy üres kókuszba teszik, majd fehér ruhával körbevonják és csak ezután temetik el. Ha a baba fiú a ház jobb oldalára, ha lány akkor balra.  Ez egyfajta tisztelet és hála a méhlepénynek és a köldökzsinórnak, aki 9 hónapig táplálta és egészségben tartotta a kicsi magzatot.

untitled

fotó:google

A gyerekek önállóak és szívesen játszanak korabeli szomszédokkal vagy rokonokkal. Sok időt töltenek kint a szabadban. A legtöbbnek nincs Iphone-ja vagy tabletje mégis nagyon boldog és elégedett az életével. Azt hiszem ez minden dolognál fontosabb:)

A gyerekek pici koruktól kezdve minden hindu ceremóniára követik a szülőket ezzel együtt el is sajátítanak mindent a vallásos szertartásokkal kapcsolatban. Templomba járni nem nyűg vagy unalmas muszáj…szeretnek templomba járni, találkozni az ismerősökkel és szertartásokon részt venni, ez itt teljesen természetes.

Az ima mindenki életében fontos szerepet játszik, kortól és nemtől függetlenül

 

A hinduknak mindennél szentebbek az ünnepek. Az előkészületek, a dekorációk felállítása mindennél fontosabb, úgyhogy rendszerint főként a nők semmire nem érnek rá, hiszen tengernyi dolguk van. Ezenkívül a vallási körmenetek mindenen felül állnak,  utakat zárnak le, vagy csak simán megbénítják a közlekedést. Ilyenkor nem illik dudálni rájuk, vagy siettetni őket, elvégre mi vagyunk a bevándorlók, ahogyan ők elfogadnak minket, mi is ugyanolyan tisztelettel viseltetünk az ő tradícióik iránt:)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Mária Halászy says:

    Nagyon tetszik, sok sikert kívánok!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!