Irány Bali

Tanah lot – a tengerből kiemelkedő sziklatemplom

Vasárnap szabadnap, irány kirándulni! Reggel felkerekedtünk és meglátogattuk a híres  Tanah lot templomot.  Három éve jártam már itt egyszer, de szerintem olyan szép, hogy nem tartottam időpocsékolásnak ha még egyszer eljövünk.
A GPS-t beizzítva könnyen ide találtunk a házunktól mintegy 10 km-re fekvő turista látványossághoz. Utunkat végig szebbnél szebb, smaragzöld rizsföldek szegélyezték.

Úton-útfélen rizsteraszok

Amint megérkeztünk már megkezdődött a lenyúlás. A belépődíj, felnőttekek fejenként 30.000 IDR, gyerekeknek 15.000 IDR plusz a parkolásért felszámolt díj: motorral 2000 IDR, autóval 5000 IDR, busszal 10.000 IDR.
Csodálatos módon Szofi baba ingyen mehetett be, így nekünk kettőnknek 60.000 indonéz rúpiába (kicsit több, mint ezer forint) “fájt” ez a kis kaland. Miután leparkoltunk az óriási parkolóban, már mehettünk is be. A parkoló szerencsére nem volt tele, de a jegyárus elárulta reggel kilenc óráig már kb. 50 autóbusz érkezett meg.

Akik Tanah lotba érkeznek elsőször egy gyönyörű kapun kell átmenniük.

Ez a kapu várja a turistákat
a templomhoz vezető út bejáratánál

Ezután jön az “art market”-ként aposztrofált piac, ahol mindenki szétvásárolhatja magát kedve szerint. Valóban vannak művészi alkotások, de sokan árulnak szuveníreket, pólókat, kulcstartókat és egyebeket, de erre még később visszatérünk.
Mivel viszonylag korán volt, sok árus még ki sem nyitott, ezért mi továbbhaladtunk a templom felé.
A piacról kiérve egy szép kis kertben nézelődve feltűnik ez a csodás építmény…mivel dagály volt, pont úgy nézett ki, mintha az egész templom a tengerben lenne.
Apály idején gyalog is könnyen  megközelíthető, mindössze 50 méterre helyezkedik el a parttól. 

Három éve mikor itt jártunk, épp apály volt és mivel sokan tolongtak ott, mi is elmentünk bámészkodni…épp áldást osztottak, már nem emlékszem pontosan hogy történt, de szerepelt benne víz, rizs és virág is. Miközben megkaptuk az áldást néhány szem rizst a homlokunk közepére biggyesztettek, a fülünk mögé pedig egy virágot tettek. Szép volt.
Most ebből jól kimaradtunk…
Szofival pózolás, háttérben a Tanah lot templommal

A Tanah lot templom egyike Bali nevezetességeinek, a világörökség része. Ez a szépség az egyike annak a hét templomnak, amelyek az Istenek szigetének nyugati oldalán fekszenek,a tengerbe épülve. A sziklara épült templom belsejében helyezkedik el a szentély, amely csak hinduk számára elérhető.

Szép kis szobor a kertben

Története a régmúltba nyúlik vissza. A legenda szerint egy szent ember, bizonyos Dang Hyang Nirartha, a 15. században a hindu tanokat terjesztette Jávától Baliig. Egy napon miközben egy szentélyben elmélkedett, meglátott egy szent fényt, ezt követve pedig egy forráshoz jutott. Ennek a forrásnak a közelében pillantott meg egy sziklát, melyet a helyiek ‘Gili Beo’-nak neveztek. Úgy érezte ez különleges hely, ezért megkérte a tanítványait, hogy építsenek oda egy templomot. Ez lett a Tanah lot, melynek jelentése föld a tengerben. A mondák szerint Nirartha kendőjéből kígyókat varászolt, akik feladata az volt, hogy megvédjék ezt a szentélyt a nem kívánt látogatóktól.

Amíg Apa fotózott, addig én “celeb lettem”. Történt ugyanis, hogy miközben én mit sem sejtve épp  Apát vártam, néhány csapat indonéz, turista kislány megtámadott, hogy le szeretnének fotózkodni Szofi babával és velem. Na nem azért mert olyan szépséges vagyok, csupán azért, mert más a bőröm színe.
Aznap nemcsak nekem volt részem kitüntetett figyelembe. Az indonéz lányok versenyt csináltak abból, hogy ki tud minél több fehér emberrel fotót készíteni. Több ausztrál nyugdíjas hölgyet is befűztek egy-egy potya fotó kedvéért.

A Tanah lot az egyik leglátogatottabb temploma Balinak és egyben a legszentebb is a balinézek számára.

Az egész helyet belengi a vallásosság. Mindenfelé imádkozó hindukat és szépséges virágáldozatokat látni.
Virágáldozat az egyik sziklaszirten

Tanah lot templomát és a környéket több helyről  nagyon jól lehet fényképezni, azonban arra vigyázzunk, hogy csak és kizárólag a kijelölt helyeken tartózkodjunk. Fontos, hogy a turisták elől elzárt területeket ne háborgassuk, ugyanis a  sziklák meredekek és a hullámzás is nagyon erőteljes.
Egy helyi férfi mesélte el nekünk, hogy nemrégen egy tajvani család, aki Balin töltötte a vakációját, tiltott helyre merészkedett egy fotó kedvéért.
Sajnos ez lett a vesztük…egy hirtelen jött, óriási hullám elsodorta őket. A szülők ugyan túlélték, de a fiuk sajnálatos módon odaveszett…nagyon szomorú történet:(

Virágos hajcsattot tessék
Lefotózlak jó pénzért

 

Tanah lot nemcsak szép, de a helyieknek klassz üzleti lehetőség is. Sok embernek ez a megélhetési forrása.
Ilyenek például a Tanah lot fotósok, akik egy kis pénzért cserébe lefotózzák a jónépet, majd ott helyben a táskából elővarázsolt nyomtatóval ki is nyomtatják nekik a sztárfotókat.
Higyjétek el, nem kevés turista élt a lehetőséggel.
De említhetném még  azokat a kislányokat és asszonyokat is, akik “gyönyörűséges” műanyag hajbavalókat árulnak és tört angollal támadják a gyanútlanul bámészkodó turistákat.
 

 

 

 
Áldásosztás

Az üzletszerű áldásosztás nem volt valami nagy siker

Mielőtt kinyitott a piac egy bácsi már a kicsi standján virágot árult…legalábbis azt hittem. Később kiderült, hogy áldást osztott kb. 500 Ft-nak megfelelő indonéz rúpiáért. Valószínű, hogy nem volt óriási kasszasiker, mert egy óra múlva, mire visszafelé mentünk már üzletpolitikát váltott.  Az áldásért cserébe annyi pénzt kért, amennyit az áldást kapott személy adni kívánt neki.

Még egy szépséges szobor és a lenyűgöző kilátás

 

Szép kerámiák,
külön Tesóm figyelmébe ajánlva
Miután körbejártunk mindent, a kifelé vezető út a piacon át vezetett. Addigra már mindenki kinyitott, úgyhogy megindult a pörgés. A legtöbb árus pólókat, ruhadarabokat és táskákat árult potom pénzért. Szuvenír pólót már 300 Ft-nak megfelelő indonéz rúpiáért, papucsot pedig 450 Ft-ért vehet az ember…a minőség nem mindig a legjobb, de ha az árat nézzük, nem is várhatunk mást.
A szokásos kulcstartó, hűtőmágnes árusból sem volt hiány.
De ha valaki igazán művészi dologra vágyik, térjen be az egyik fafaragó műhelybe. Gyönyörű, nagyon aprólékosan kidolgozott faragott szépségeket láthat az ember…
Minden vallásból találunk szobrot, láttunk keresztényt (Mária szobor), hindut és buddhistát egyaránt.
Ezenkívül népszerűek még az állatos figurák is (elefánt, ló, malac, varánusz, kígyó, krokodil…).
A művészetnek azonban ára van. Az egyik szobrot, amit kinéztem magamnak 60.000 Ft-ért akarta odaadni az eladó…miután felmostam magam a padlóról, gyorsan ki is jöttünk…
Nem tudom mégis mit vártam, rengeteget güriznek egy-egy szobor megmunkálásával, sok-sok munkaórát eltöltve annak tökéletesítésével. Ráadásul ez Tanah lot, ahová sok tehetős turista jár és boldogan megveszi ezeket a szépségeket, mit sem törődve annak árával.
Ez a meseszép Kuan Yin szobor
nagyon tetszett
és “csak” 60.000 Ft
Ezt a szépséget sem egy nap alatt faragták ki
A komodói sárkánygyík és krokodil barátja is gazdira vár
Természetesen a piacon sok étterem, kávézó, warung is van. Sok étterem hotel is egyben.
Már majdnem a kijáratnál találtunk rá a képen látható nénire, aki balinéz édességet árult. Miután megkóstoltatta velem, nem volt szívem azt mondani, hogy nem kell, úgyhogy vettünk is tőle. Ez a süti egy kis zöld gombócka (nádcukorral töltve), amit friss kókuszreszelékbe hempergetnek. Finom édesség, habár nem túl diétás eledel, a neve kue klepong.
A kávézó elé települt a gyümölcsös stand is. Itt éppen rambutánt, szalakka gyümölcsöt és mangosztánt árulnak.
A parkolóban is lehet szuveníreket venni. Ezenkívül rengeteg warung is van, ahol mindenféle ételekkel várják a turistákat.
Gyönyörű
Ez a  kirándulás egy  igazi élmény volt. A belépőjegy nem drága és a kilátás a templomra elmondhatatlanul szép. Csak ajánlani tudom mindenkinek. Ez a csodás tengeri templom egy igazi gyöngyszem Balin.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!