Irány Bali

Utazásra felkészülni…Vigyázz…Kész…Rajt!!!

Üdvözlet Mindenkinek!
 
Új időszámítás kezdődik életünkben 2014. február 23-án, vasárnap:)
Háromfős családunk új életet kezd Indonéziában, Balin<3
 
Ez életem első blogja, melyet azért hoztam létre, hogy megosszam Veletek mindennapjainkat, hasznos információkat, érdekességeket, látnivalókat Balin, az Istenek szigetén. Az esetleges hibák miatt ezúton is szeretnék előre elnézést kérni minden profi bloggertől:D
Mielőtt kiutazunk egy csomó elintézni való dolog várt ránk.
Akkor vágjunk is bele…
 
Repülőjegy vásárlás
 
Ha repülőjegy akkor nekünk csak és kizárólag Qatar Airways…mert kényelmes, kedvesek a légikísérők (tudom mindenhol), egész finom a kaja, és “csupán” 19 óra hosszat utazunk, ami bizony fontos szempont egy kisgyerekkel utazó családnak:) Többször utaztam velük és nagyon meg voltam elégedve.
Online vettük meg a repjegyeket, minden különösebb nehézség nélkül. Kétszer fogunk átszállni, egyszer Dohában, utána pedig Szingapúrban mielőtt elérnénk Denpasart, Bali fővárosát. A várakozási idő sem olyan vészes, 2-3 óra, azt simán át lehet vészelni.  Összesen 70 kg-ot vihetünk a nagybőröndben (persze lehet többet is, de horror árat kell fizetni a túlsúlyért, kilónként 50 USD…ha ez plusz 1 kiló például aranyrudak  miatt lenne, megérné, más esetben felejtős), a kézi poggyászunk pedig fejenként 7 kg-ot nyomhat. Összesen 84 kg talán soknak tűnhet, de költözéskor sajnos elég kevés.
A felnőttek teljesáron utaznak, Szofi babáért pedig 30 százalékát fizettük a felnőtt repüljegynek.
Legutóbbi utunk során láttam, hogy a légiutas kísérő hozott egy mellettünk utazó kisfiúnak (7-8 éves lehetett) kifestővel, ceruzákkal, foglalkoztató füzetekkel, játékokkal teli dobozkát, ezenkívül külön gyerekmenüt is szolgáltak fel.
A honlapon olvastam, hogy a Qatar gondol a legkisebbekre is(0-2 éves korig), külön csomagot állít össze pelenkából, cumisüvegből, kis puha játékból meg ilyesmikből…hát kíváncsi vagyok:)
 
Jó, ha tudod:)
 
Ha látogatóba mész, vagy csak egyszerűen ki szeretnél vinni valami életmentő hazait, akkor a nagybőröndödben keveset szabad… Mire gondoltam a hazai címszó alatt? Pl. nem bírjátok ki a Nagypapa szalámija (ilyeneket ne is álmodjatok, hogy lehet itt kapni) vagy esetleg Apuka házi pálesze nélkül (ilyet meg végképp nem fogtok itt találni…). Alkoholt maximum 1 litert (per fő) hozhatsz be Indonéziába a nagybőröndödbe…sajnos nem olyan régen bizony láttam olyan videókat, ahol a reptéri alkalmazottak éppen elkobozzák a jóemberek nagybőröndbe rejtett cigijét és piáját…mert több volt, mint amit a hatóságok engedélyeztek. Duty free shopokban persze azt vásárolsz amit akarsz, jól záródó szatyrokba teszik, ezért nem szoktak szólni.
 
 
Vízum
 
A 30 napos vízum, ezt a repülőtéren bárki megveheti 35 USD-ért. A sziget elhagyásakor kilépési illetéket kell fizetni, ez jelenleg 200.000 IDR. Ez volt a régi rendszer szerint, de 2015 óta magyar állampolgárok vízum nélkül léphetnek be Indonéziába, így Bali szigetére is. A vízummentesség csupán 30 napot nem meghaladó tartózkodásra érvényes. Ha több időt szeretnél Balin tölteni, mint 1 hónap, akkor 60 napos turista vízum egyszerűbb megoldás, mint a meghosszabítás…
A 60 napos turista vízumunk megszerzésének az a legegyszerűbb formája, ha a budapesti Indonéz Nagykövetséghez fordulunk, ahol bizonyos okmányok felmutatása és beszerzése után, még kipengetsz 45 USD-t és akár egy munkanap után boldog vízumtulajdonossá válhatsz. Nem mellesleg nagyon segítőkészek és kedvesek.
Az itt tartózkodás még 4 alkalommal meghosszabítható a helyi bevándorlási hivatalban.
Ha mégis tovább szeretnél maradni Balin vagy Indonézia területén, mint amennyire a tartózkodási engedélyed szól, akkor ahhoz el kell hagynod az ország területét (például átruccani Thaiföldre, Szingapúrba vagy Malajziába),  majd ismét be kell lépned, egy újabb érvényes vízummal.
Természetesen mi az utóbbi vízumfajtát választottuk, mivel Szofi baba és én magyar állampolgárok vagyunk és több, mint 30 napot szeretnénk maradni Indonéziában.
Nézzük részletesen milyen okmányokra és nyilatkozatokra volt szükség:
  • Meghívólevél: jelen esetben ki mástól, mint Apától, aki indonéz, a levélhez a Nagykövetségen kaptunk egy 6000 IDR összegű okmánybélyeget, vagy mit
  • Érvényes útlevél
  • 2 darab fehér hátteres igazolványkép (külön Anyáról és külön Szofi babáról)
  • Repülőjegyek másolata
  • A Nagykövetség számlájára befizetett 45 USD/fő összegről a bizonylat
  • Formanyomtatvány (amit a honlapon megtalálsz) kitöltése interneten, majd kinyomtatása
A fent említett dolgokat, ha személyesen viszed be reggel, sokszor már délutánra elkészítik. Ha messzire laktok Budapesttől, akkor néhány ezer forint ellenében a DHL segítségével is feladhatjátok a vízumhoz szükséges iratokat.
 
Indonéz Nagykövetség címe: 1068 Budapest, Városligeti Fasor 26. Telefonszám: 06-1-4133801
Webcímük: www.indonesia.hu
 
Védőoltások
 
Szofi baba csupán 5 hónapos,ezért jól bepánikoltam és azon nyomban elmentünk a gyerekorvoshoz, hogy “gyorsan oltsuk be”…lassan a testtel…hívjuk fel az ÁNTSZ-t. Fel is hívtam, de senki az égvilágon nem tudott érdemi információt adni, végül egy hölgy elküldött bennünket a megyei ÁNTSZ-hez, mondván telefonon semmilyen tájékoztatást nem adhat…félretéve frusztráltságomat, még aznap felkerestük őket személyesen is.
A hivatalos ajánlások szerint, aki Indonéziába utazik, jó ha beoltatja magát Hepatitis-A, -B és hastífusz ellen. Malária elleni gyógyszer se baj, ha van az ember lányánál (igaz Balin nincs malária veszély)…mivel Szofi baba még csak kis töpörtyű, semmi esetre sem javasolt a fent említett három oltóanyag egyikével sem beoltani, ugyanis ezek élő vírusokat tartalmaznak. Helyette javasolt a kötelező védőoltások mellett a Rota vírus ellenit felvenni (2 szájon át adható védőoltás, amit állambácsi nem, de mi szülők megtámogattunk, darabja 20 ezer forint).
Engem viszont elkaptak és jól beoltották Hepatitis-A ellen:) Természetesen mindezt nem ingyen, ha jól emlékszem 11-12 ezer jó magyar forintért, de legalább helyben elintézték (gyorsan, kb 10 perc alatt).
Ha nem akarsz az  ÁNTSZ-hez menni, akkor a háziorvosod is beolthat. Ez esetben receptet ír, amit kiváltasz, visszamész és már be is oltanak. Valamivel olcsóbban megúszod, mint az én esetemben, mert csak az oltóanyagot kell kifizetned. Bizonyos háziorvosok, akik nem tudnak semmit a védőoltásról (maximum az influenza elleniről), esetleg azt kamuzhatják, hogy nem szabad nekik beoltani a betegeket ilyesmikkel, csak az ÁNTSZ jogosult rá…na el ne higyjétek…pont emiatt cseréltem le 2011-ben a régi háziorvosomat egy újra, amit egyáltalán nem bántam meg. Az új doktornő kiskönyvében utánanézett, (előtte megyei oltóközponttal egyeztetve) és készségésen beoltott mindenféle nyafogás és kamuduma nélkül.
 
Gyámügy
 
Facebookon terjedő cikkek és Édesanyám nyomására utánanéztem a témának.
Kiskorú magyar állampolgárt nem vihet ki senki hosszabb távra, csak úgy szó nélkül, mert annak komoly következményei lehetnek. Miután egy cikk elolvasása után egész éjszaka ezen rágtam magam, úgy döntöttem, hogy felhívom a helyi gyámügyet és megérdeklődöm valójában mi a helyzet és mi ilyenkor a teendő.
Ha egy éves kiküldetésre megyünk, de utána hazajövünk és előtte szólunk a gyerekorvosnak meg a védőnőnek, akkor nincs nagy baj. Akkor van nagyobb gáz, ha gyermekünk már iskoláskorú, mert akkor rengeteg igazolást kell beszerezni, hogy a gyerek megfelelő körülmények között él és jár iskolába külföldön.
Ha azonban úgy döntünk, hogy kint maradunk, akkor a következő iratok beszerzésével gyorsan kaphatunk engedélyt a gyámhatóságtól:
  • Szülők kereset igazolása
  • Külföldi lakcím (nem a híd alatt lakik a család)
  • Külföldi hatóság által elvégzett környezettanulmány az otthonunkban, ahol élünk
  • Befogadó nyilatkozat
  • Ha már iskolás, akkor a suliból is kellenek mindenféle igazolások
Albérlet és egyebek
 
Fel kell adni az albérletet, számlákat kifizetni, tv-internet szerződésmódosítás, anyajegylevétel(mert mikor máskor, ha nem az utolsó pillanatban…ez annyira én vagyok), hasznos gyógyszerek, könyvek beszerzése, találkozni a barátokkal, kapcsolatban maradni a védőnővel és egyebek.
Illetve az itthon felhalmozott műszaki cikkek, hasznos és haszontalan dolgok családra hagyása…pénteken jönnek a drága Tesókámék, hogy elköltöztessenek bennünket Budapesthez közeli családi fészkükbe, ahonnan csak egy ugrás Ferihegy, vagyis a Liszt Ferenc Airport:)
 
Folytatása következik:)
 
 
 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!